Múlt héten 48,9 milliárd forintért vásároltak lakossági állampapírokat a háztartások, ezzel látszólag lecsengett az év eleji kamatfizetések által hajtott hatalmas érdeklődés. Főként két kötvényt vettek a magyarok, a Fix Magyar Állampapírt és a Bónusz Magyar Állampapírt. Mától számos új lakossági állampapír vásárolható, ezeknek az első értékesítési adatait jövő hét elején ismerhetjük majd meg, de lesz egy fontos változás az adatokban: a jövőben nem csak a lakossági vételeket, hanem bizonyos forgalmazói tranzakciókat is mutatni fognak az ÁKK heti számai.
Múlt héten 87,7 milliárd forintért vásároltak lakossági állampapírokat a háztartások, ezzel látszólag lecsengett az év eleji kamatfizetések által hajtott hatalmas érdeklődés. Főként két kötvényt zsákoltak a magyarok, a Fix Magyar Állampapírt és a Bónusz Magyar Állampapírt. Ebben a hónapban még két napon várható PMÁP-kamatfizetés, április 20-án és 22-én – ezek valamelyest még felhajthatják a lakossági papírok iránti keresletet.
Múlt héten 154,6 milliárd forintért vásároltak lakossági kötvényeket a háztartások, ez az idei év hatodik legnagyobb heti értékesítésének tekinthető. Ugyan múlt héten nem volt PMÁP-kamatfizetés, a március végi hatalmas PMÁP-kifizetés áthúzódó hatása részben magyarázhatja a csinos összeget.
Lezárul az eddigi Bónusz Magyar Állampapír (BMÁP) sorozatok értékesítése, és ezzel párhuzamosan új, kisebb kamatprémiumot kínáló sorozatokat hirdet meg – közölte az Államadósság Kezelő Központ.
Rosszul indult az év a magyarok pénztárcájára nézve, januárban és februárban is meglepően fájdalmas inflációs adatok érkeztek. Erre reagálva az árstabilitásért felelős Magyar Nemzeti Bank jóval feljebb tolta az idei évre szóló inflációs várakozását, és hasonló reakció várható a piaci elemzőktől is, akik már a februári adat ismerete előtt 5%-ra várták az idei drágulás ütemét. Az már borítékolható, hogy a kormány 3,2%-os terve nem fog teljesülni, ez pedig – furcsa módon – remek hír egy bizonyos befektetői csoportnak, a Prémium Magyar Állampapírral rendelkezőknek. Vajon érdemes kiszállni a PMÁP-ból a rekordösszegű kamatok bezsebelését követően? Vagy ismét ránk törhet az inflációs rém, olyannyira, hogy megérje ellene inflációkövető kötvényekkel védekezni? Esetleg valamelyik másik állampapír lesz a győztes alternatíva? Mutatjuk a legjobb hozammal kecsegtető stratégiákat.
Múlt héten 94 milliárd forintért vettek lakossági állampapírt a befektetők az Államadósság Kezelő Központ adatai alapján. A kereslet növekedésében szerepet játszhattak az utóbbi napok PMÁP-kamatfizetései, de az igazán nagy hajrá látszólag még várat magára. A Fix Magyar Állampapír egyelőre őrzi a vezető helyét, ugyanakkor az is látszik, hogy a befektetők már elkezdtek diverzifikálni.
Alábbhagyott az állampapírok iránti kereslet, az Államadósság Kezelő Központ adatai alapján múlt héten csupán bruttó 70,3 milliárd forintért vettek lakossági kötvényeket a befektetők. A visszaesést azonban jó eséllyel újabb felfutás követheti, hiszen a következő napokban ömlik a háztartások nyakába a valaha volt legnagyobb PMÁP-pénzeső.
Múlt héten egészen elképesztő összeg, 370 milliárd forint özönlött lakossági állampapírokba az Államadósság Kezelő Központ adatai alapján. Ilyen nagy beáramlásra 2022 ősze óta nem volt példa. A rendkívüli kereslet hátterében többek között az áll, hogy számos Prémium Magyar Állampapír sorozat nemrég fizette ki a 2023-as inflációra épülő, 18-19 százalékos kamatokat.
Lezárja a 2028/P és 2029/N sorozatú Bónusz Magyar Állampapírok (BMÁP) értékesítését az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK). Az új 2028/R és 2030/N sorozatok a 3 hónapos diszkont kincstárjegyek hozama feletti kamatot fizetnek majd, de már csak 1,25% kamatprémiummal, az első kamatperiódusban évi 7,25%-ot - közölte az ÁKK. Ez azt jelenti, hogy a 3 és 5 éves BMÁP esetében is 25 bázisponttal csökken a kamatprémium.
Eldőlt, hogy mennyi lesz a 3 év futamidejű Bónusz Magyar Állampapír kamata a következő kamatperiódusban: a jelenleg vásárolható kötvény jövő keddtől egy negyedéven át 7,5%-os évesített kamatot termel a befektetők számára. Idén eddig a Fix Magyar Állampapír bizonyult a vásárlók kedvencének, de a megtáltosodott BMÁP mostantól komoly riválisa lehet a favoritnak. Mivel a héten rekordnagyságú kamat- és tőkefizetés érkezik a megtakarítók számláira, minden bizonnyal jelentős mennyiség fog elkelni az aktuális bónusz-sorozatból.
Pár napon belül kamatot váltanak a Babakötvények, február 1-től a korábbi 20,6% helyett már 6,7%-os kamattal ketyegnek tovább. Mindeközben új Babakötvényt is piacra dobnak, az előző évi inflációra az elődjeihez hasonlóan 3 százalékpont kamatprémiumot fizet, így pedig érdekes helyzet áll elő: míg a korábbi években a Babakötvény volt messze a legjobb kamatot biztosító állampapír a piacon, most találunk ennél jobb kamatozású konstrukciót is. Azért a Babakötvénynél is van egy csavar a történetben, aminek sokan örülhetnek.
Szombaton kamatot fizet, és ezzel új kamatra vált a 2029-ben lejáró 2029/N bónusz állampapír. A befektetőknek jó hír lehet, hogy a papír az eddigi 6,91%-os kamat helyett január 26-tól már 7,05%-on ketyeg tovább.
Október végére a forintban denominált lakossági állampapírok állománya meghaladta a 11 200 milliárd forintot, ami az év elejéhez képest 11,5%-os (1160 milliárdos) növekedést jelent. Az idei értékesítések volumene ennél magasabb volt, 2700 milliárd forint, vagyis az állomány növekedését fékezte idén egy 1500 milliárd forint körüli visszaváltás. A számokból kiderül az is, hogy a lakossági befektetők érzékenyen reagálnak a negatív hírekre, például kamatcsökkentések bejelentésére, ami a kamatcsökkentés időpontjáig fokozott érdeklődést eredményez, de utána csökkenti a keresletet. Mutatunk pár példát.
Jövő héttől új sorozat indul a Magyar Állampapír Pluszból, a hétfőtől értékesített konstrukció fontosabb paraméteri ezúttal nem változnak: marad az 5 éves futamidő, lépcsős kamatozással, a kamat mértéke pedig 5,75-6,75% között mozog majd.
Új Bónusz Magyar Állampapír érkezik a héten, a friss tájékoztató szerint a 3 éves konstrukció kamata továbbra is a DKJ-hozamokat fogja lekövetni, és ezen felül kínál majd 1,5 százalékpontos kamatprémiumot. Van itt azért egy érdekesség.
Az utóbbi hónapokban folyamatosan csökkentek a DKJ-hozamok, így nem meglepő, hogy az erre épülő 5 éves bónusz állampapír kamata is csökken a mai nappal, a mostani 7,89%-ról számításaink szerint 6,91%-ra. Faramuci azonban a helyzet, hiszen a kamatcsökkenés ellenére a bónusz állampapír nem lett rosszabb befektetés, mint a többi lakossági állampapír, mutatjuk, miért.
Ebbe már nem mennek bele.
Sokadszorra tesz fontos ígéretet a kormány.
A vámok felkeltették a bűnözők figyelmét.
A Moody's leértékelése új fejezetet nyithat.
Dr. Regős Gábor, a Gránit Alapkezelő vezető közgazdásza volt a vendégünk.
A friss díja kapcsán beszélgettünk vele számos témáról.